4. mezinárodní festival pravoslavné hudby Archaion Kallos

Festival Archaion Kallos představí krásy hudby východního křesťanství a uvede dvě světové premiéry

Už počtvrté budou dva říjnové týdny patřit hudbě východního křesťanství, letos navíc v roce významného jubilea: 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje.

Letošní program nabídne hudbu spojenou s pravoslavným ritem od původního byzantského chorálu až do současnosti. Zazní byzantská hudba, znamennyj raspěv, autentická duchovní hudba srbských klášterů, slavné duchovní skladby mistrů vyspělého slovanského vícehlasu (Rachmaninov, Čajkovskij, Kedrov, Berezovskij, Bortňanskij aj.), díla renomovaného autora postmoderny Alfreda Schnittkeho i dvě světové premiéry: skladby českých autorů Josefa Marka a Tomáše Pálky.

„Právě letos bychom si měli vzpomenout na počátky české duchovní kultury a na její, i když později vytržené, byzantské kořeny. Poslechem starého byzantského chorálu se vlastně prostřednictvím hudby alespoň přibližujeme náladě, která ve velkomoravských svatyních mohla vládnout. Chtěli bychom opět oživit tu ‚starobylou krásu‘, podle níž se řeckým souslovím Archaion Kallos náš festival jmenuje,“ říká ředitel festivalu Marios Christou.

Tiskovou zprávu spolu s programem naleznete zde.